KOBİ Dönüşüm Platformu

ZOOM Video Seminerleri ile Pazarlamanızı Geliştirmenin 5 Yolu

KobiPirin olarak Finans, Teknoloji ve Danışmanlık alanlarında projeler geliştiriyoruz.
KobiPirin projeleriyle KOBİ işletmelerimizin kaynaklarını daha iyi değerlendirmeleri, yönetmeleri ve kurumsal gelişimlerini bir üst seviyeye çıkartarak, “sürdürülebilir ve karlı büyüme” yolculuklarına yarenlik ediyoruz.

Bu BLOG yazımızda trend olan Webinar konusunu işleyeceğiz ve en çok kullanılan yazılımlardan biri olan Zoom yazılımı ile KOBİ’lerimizin pazarlama kapasitelerini ve etkinlikliğini artırmalarına katkı sağlamaya çalıştık. Beğeniyle okuyacağınızı umuyoruz.

COVID-19 virüsünün tüm dünyada pandemi ile yayılmasıyla dijitalleşme, online toplantılar ve webinarlar (web seminerleri) oldukça arttı. Uzmanlar COVID öncesi hızda gitseydik “10 yılda alınacak dijitalleşme yolu, COVID ile 1-1.5 yılda alındı” şeklinde değerlendiriyorlar.

Webinarlar, kuruluşların müşterilere önemli bilgiler sunmaları ve hedef kitleleri ile etkileşimde bulunmaları için kritik bir ortamdır. Pazarlamacıdan pazarlamacıya, anlamlı bağlantılar oluşturan, müşteri adaylarını yönlendiren ve KPI dediğimiz anahtar performans göstergelerinizdeki değerlere ulaştıran Zoom Video Webinar etkinlikleri düzenlemenize yardımcı olacak en iyi 5 uygulama örneğini sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Markanızı öne çıkarın ve tam merkeze koyun


“Webinar kaydını hedef kitlenize nasıl yönlendirir ve onlara erişiminizi daha da nasıl genişletirsiniz ve daha fazla insana izletebilirsiniz?” buna odaklanın diyoruz. Hedef kitleniz arasında marka farkındalığını artırmanıza ve işletmeniz hakkında bilgi yaymanıza yardımcı olacak tavsiye edebileceğimiz birkaç teknik burada:

Webinar sosyal paylaşım – Web semineri kaydını etkinleştirmek, yalnızca kayıt yaptıranlarınız hakkında değerli bilgiler elde etme olanağı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda web seminerinizi tanıtmanıza yardımcı olacak sosyal paylaşım düğmeleri eklemenize de olanak tanır. Birisi web seminerinize kaydolduğunda, bunu Facebook, Twitter, LinkedIn ve E-posta yoluyla paylaşabilirsiniz. Hatta özellikle e-mail pazarlama ile de webinar sonrası hedef kitlenizle paylaşmalısınız, listenizdeki kişi ve firmalara da mutlaka iletmelisiniz.

Hedef davet listesi – Hedef kullanıcı listenizin web seminerinize katıldığından emin olmanın en iyi yolu, kaydı doğrudan planlanmış web seminerinize aktarmaktır. Bu, kayıtlı katılımcılarınızın katılmaları için onaylanmasını sağlar ve katılmalarını hatırlatan (ve onları teşvik eden) bir onay e-postası alırlar.

Ortaklar ve konuk konuşmacılarla Ortak Pazarlama – Hedef kitlenize değerli bilgiler sağlayabilecek web seminerinize konuşmacıları ve ortakları davet ederek, birlikte ev sahipliği yaptığınız etkinliği birlikte tanıtarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Konuşmacılarınızdan ve ortaklarınızdan kayıt bağlantısını (linkini) sosyal ağlarında paylaşmalarını sağlayın ve ortağınızın web seminerinize kaç tane kayıt yaptırdığını öğrenmek için web semineri kaynak izleme hizmetimizi kullanın.

Canlı yayın – Web seminerinizi Facebook, YouTube veya özel bir sayfada canlı yayınlayarak neredeyse sınırsız bir kitleye ulaşın. Ekibinizden birinin, izleyicilerinizle etkileşim kurmak ve değerli bilgileri iletmek için gelen soruları ve yorumları yanıtlaması için canlı yayınınızı izlemesini sağlayın. Yani tek başına değil mutlaka 2 kişi ile webinar yapmanızı tavsiye ederiz.

2. Kalıcı bir izlenim bırakın

İnsanlar cansız bir Powerpoint sunumu aracılığıyla bir konuşmacı konuşmasını dinlemek istemezler. Hedef kitleniz ilgisini kaybetmekten ve dikkatini çekmekten sadece birkaç tık uzakta, bu nedenle web seminerlerinizin etkileşimli, ilgi çekici ve özgün olmasını sağlamanız gerekir.

Dikkat çekici bir web semineri oluşturmanıza yardımcı olacak Zoom Video Web Seminerleri içindeki bazı özellikler :

Soru & Cevap – Soru-Cevap özelliğini kullanmak, doğrudan katılımcıları dinlemenin ve etkinliğiniz boyunca olabilecek soruları yanıtlamanın harika bir yoludur. Web seminerinizi gerçek hissettirmek çok önemlidir ve konuşmacılarınızın gerçek zamanlı soruları yanıtlamasına izin vermek, bu özgünlük hissine katkıda bulunur.

Anketler – Anketler izleyicilerinizle gerçek zamanlı olarak görüşme ve web semineri içeriğinizi ilgi alanlarına göre uyarlama yeteneği sağlar. Bu, hedef kitlenizin dikkat edip etmediğini izlemenin ve onları web seminerine dâhil etmenin harika bir yoludur. Ardından, panelistler ve katılımcılar arasındaki tartışmayı kolaylaştırmak için canlı anket sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. Çok işinize yarayacaktır.

Sohbet – Web semineri içi sohbet, katılımcılarla iletişim kurmanın basit ve kolay bir yoludur. Katılımcılarınıza ihtiyaç duydukları bilgileri vermek ve kalıcı bir izlenim bırakmak için etkinliğiniz boyunca bağlantıları, kaynakları ve ipuçlarını paylaşın.

Hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ek yolları
Hedef kitlenizi dahil edebileceğiniz yollar hakkında düşünün. Bu, katılımcılarınızın daha fazlasını istemesine neden olacak hediyeler, misafir konuşmacıları davet etme veya habersiz sürprizleri içerebilir. Ne kadar yaratıcı olursanız, rekabette o kadar öne çıkarsınız.

3. Değerli içgörüler (insights) elde edin

Webinar etkinliğinizden sonra Zoom web portalında web semineri raporlarınızı gözden geçirmek, size gelecekteki içeriğinizi geliştirecek katılımcı deneyimi hakkında önemli bilgiler verir. Bu bilgileri değerlendirmeyi hiç düşündünüz mü veya bilgi sahibi misiniz?

Aşağıda, katılımcılarınızın seveceği hiper odaklı içerik sağlamak için bu raporlardan yararlanmak için en iyi uygulamalardan bazıları verilmiştir:

Webinar sonrası da anket gönderin
Web semineri sonrası bir anketle, katılımcılarınızdan web seminerinin ne kadar ilgi çekici olduğu, ne tür bilgileri görmek istedikleri ve ne kadar memnun oldukları dâhil olmak üzere deneyimleri hakkında geri bildirim isteyerek web seminerinizin etkinliği hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz. Katılımcı deneyiminin tam resmini elde etmek için anketinizde açık uçlu, çoktan seçmeli ve ölçek sorularının karışımını sorduğunuzdan emin olun.

Soru-Cevap raporlarından yararlanın
Soru-Cevap raporlarını web seminerinizden alarak (web portalında mevcuttur), en sık sorulan soruları toplayabilir ve web sitesi, bloglar, vb. içeriklerle müşterinizi hedefleyen onların da seveceği pazarlama içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

4. Sohbeti web semineri sonrası devam ettirin

Web seminerinizin bitmiş olması, sohbetin orada biteceği anlamına gelmez! Birisi web seminerinize kaydolduğunda, katılıp katılmadığına bakılmaksızın, elini kaldırıyor ve bir konuya ilgi gösteriyor. Hemen bir takip (follow-up) e-postası gönderdiğinizden ve ilgilendikleri içeriği paylaşmaya devam ettiğinizden emin olun.

Daha hızlı takip (follow-up) sağlamak için Hubspot, Marketo veya Pardot gibi pazarlama çözümünüzle entegrasyonlardan yararlanın. Bu, kayıt ettirenlerinizi pazarlama aracınıza gerçek zamanlı olarak aktarmanıza olanak tanır.

5. Bir içerik kitaplığı oluşturun ve canlı webinar etkinliğinizden sonra potansiyel müşteriler oluşturmaya devam edin


Kaydedilmiş web semineriniz, etkinlik sonrası birçok şekilde kullanılabilen bir içerik parçasıdır. Zoom Video Web Seminerleri ile web seminerinizi isteğe bağlı olarak kullanıma sunma seçeneğiniz vardır.

Kullanıcılardan kaydı görüntülediklerinde kaydolmalarını zorunlu kılarak, kuruluşunuzun web semineri bittikten sonra potansiyel müşteri bilgilerini yakalamaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bu potansiyel müşteriler daha sonra satışlara yönlendirilebilir veya gelecekteki olayları yeniden hedeflemek için CRM aracınıza yüklenebilir.

Eğer kurumsal hafıza oluşturmak ve satış personeli değişiminden minimum etkilenmek istiyor ve bu durumdan da müzdaripseniz, KVKK’ya uygun bir şekilde müşteri verilerini de Türkiye’de tutma düşüncesiyle yerli bir CRM yazılımı arayışınız da varsa; KobiPirin olarak size CHARK CRM yazılımını tavsiye edebiliriz.

CHark CRM yazılımı hakkında chark.ysm.com.tr/crm-programi-ozellikleri-ve-modulleri adresinden detay bilgi alabilirsiniz.

Web semineri kaydınızı satış ekibinizle paylaşabilir, ayrıca müşteri destek ekibine de özellikle iletebilirsiniz. Blog sayfalarınızda ve sosyal medyayla bağlantılı da kullanabileceğiniz bir dijital varlık (digital asset) olarak saklayabilirsiniz. Arşiv haline getirip ara-ara kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bunu özellikle de yapmalısınız. Tekrarlanan doğru taktikler size satış getirecektir. Bunu unutmayınız!

Web seminerleriniz ve çevrimiçi etkinliklerinizle geliri artırın

İşletmeniz için gelir sağlayan etkinlikleri düzenlemeli. İzleyici katılımını artırmak ve müşterilerinizin aradığı içeriği sunmak için hemen harekete geçin.

Sonra da aday müşterilerinizi gerçek müşteri haline dönüştürmek için CRM yazılımı ile takip (follow-up) çalışmalarınızı aktivite olarak takip edeceğiniz Fırsat-Teklif-Sipariş kayıtlarınızı işleyebilirsiniz. Satışta önemli iş doğru hedef kitle ve alma ihtimali yüksek olan müşterilere odaklanmaktan geçer. Pipeline Management da denen sıcak takip Excel, Defter, Ajanda kullanmak ile kısmen çözülebilir, bireysel fayda edebilirsiniz. Ancak bu size Kurumsal Gelişim fırsatı vermez ve Kurumsal Hafıza oluşturmanızı da engeller.
Pazarlamanızı geliştirirken bunu Satış sisteminizle yani özellikle online (her yerden her zaman) erişilebilen bir CRM yazılımınızla yaparak satış kapasitenizi de artırabilir ve yıllık hedeflerinize başarıyla ulaşabilirsiniz. Vizyonunuza bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.

Buraya kadar okuyup, aldığınız notlar ile kafanızda planladığınız aksiyonlar ile olumlu sonuçlar alırsanız bizi de mutlu edersiniz.

Saygılarımızla,
SEDAT YAZICI
KobiPirin Kurucusu, Bilgisayar Yük. Müh.
Girişimci, Yazılımcı, Akademisyen, Danışman, Mentor

Bu BLOG yazısını oluştururken blog.zoom.us/5-ways-to-elevate-your-marketing-with-zoom-video-webinars sayfası “kaynak” olarak referans alınmıştır.

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2014-2021 By YSM