KOBİ Dönüşüm Platformu

kobipirin_web_site_logo

KOBİpirin konseptinin hikayesi

YSM; 10 yıllık SİAD, ODA ve 5 yıllık TOBB tecrübelerinin yanısıra KOBİ’lere geliştirdiği 24 yıllık KOBİ yazılım ve danışmanlık tecrübelerini; KOBİpirin platformundaki Hizmet Sağlayıcı Paydaş (kısaca HSP) firmalarla da birleştirerek KOBİpirin konseptini 2015 yılında Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile birlikte hayata geçiriyor.
Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı’nda kurulan YSM Business Solutions; 2009 yılında tescil ettirdiği KOBİpirin markasıyla ilk prototipi 2010 şubatında KOSGEB Genel Başkanı ve igili daire başkanlıklarına sundu. 2011’de Kalite Derneği (KALDER) ile paylaştı. Prototiplerle ve geri bildirimlerle zaman içinde olgunlaştı. 2012’de Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı ve ekibine “İhracat Savaşçısı” konseptiyle sunuldu. 2013’de bugünkü konsepte yakın bir konsept ile KOBİpirin KOBİ Dönüşüm Platformu projesi haline geldi.
YSM’nin sunum yaptığı, fikrini aldığı, istişare ettiği herkes KOBİpirin ile ilgili olumlu geri bildirimlerde bulundu. 2014’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) Genel Sekreteri iktisat doçenti Sn. Doç. Dr. Tahir Büyükakın beyin de projeyi beğenmesi ve yönlendirme desteğiyle YSM; KOTO ile işbirliğine giderek; 5 yıllık gelişimin üzerine geldiği nokta itibarıyla KOBİpirin proje konseptini KOTO’ya uyarladı.

 

kobipirin_koto

2014 Aralık ayı itibarıyla Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile bir işbirliği protokolü imzalanarak KOTO üyelerini “yeni nesil KOBİ işletmesi” haline dönüştürmek için çalışmalara başlandı. Vizyoner KOTO yönetimi ile de yayılım aşamasına geçilmiş oldu.
2011’den beri YSM müşterisi olan TOBB’un Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu beye KOTO’yu ziyaretinde sunuldu. KOBİpirin Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) işbirliği ve tecrübesi sayesinde üye KOBİ’lerine KOTO KOBİpirin projesiyle münferit KOBİ başarı hikayeleri amaçlamaktadır. KOBİpirin yenilikçiliği ve konseptiyle de TOBB nezdinde KOTO adına bir başarı hikayesi yaratacak kalite ve nitelikte bir projedir.

 

kobipirin_makro_yatirim

KOBİpirin : KOBİ’lerin İlacı. Yeni Nesil KOBİ Dönüşüm Platformu
Sedat YAZICI KobiPirin Hikayesini anlatmaya şöyle başlıyor:
KOBİpirin nedir diye soranlara bir örnek KOBİ’yle anlatıyoruz. Bu örnek KOBİ’nin adı 2004’de ArtWin.Net olarak başlamış 2007’den beri de Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı’nda aynı firmanın devamı olarak W harfinden dolayı limited şirkete dönüşürken ismi YSM Yazılım olan inovatif bir KOBİ’den bahsediyoruz. Yani örneği YSM’nin kendisiden veriyoruz. KOBİpirin bir bakıma YSM’nin yaptığı işi de tarif ediyor. Terzi ve sökük meselesi. Kendi söküğümüzü dike dike mesafe aldık ve bu konsepti ancak 5 yılda oturttuk. İşin doğası da bu zaten.

KOBİpirin YSM’nin geçtiği evreleri de içermektedir. Platformun konseptine ve paydaşlara bakıldığında örneği kendinden olan bir proje konsepti bu.

YSM; şimdiye kadar 3 hibe desteği almış, bunun içinde vaktiyle finansta tıkanmış ve hibe projelerine kaynak temin etmek için o günkü devirde hiç örneği yokken KGF desteği almıştur. Yıllarca bambu ağacı gibi AR-GE çalışmaları ile toprak altında yani negatif büyümüş, köklendikçe güçlenmiş, BULUT yazılım çazümlerini ve ürünlerini Türkiye ve dünya devi firmalara kabul ettirmiş, onlarla iş ortaklığı kurabilmiş bir KOBİ oldu. YSM; “Canlı KOBİpirin Hikayesi” dir.
“YSM olarak biz başardık diğer KOBİ’ler de başarabilir” dedik. Bir nevi YSM olarak “iyi uygulama örneği” olduk. Problemlere kök nedenleriyle birlikte teknolojik bakabilen ve metodolojik olarak ele alan yapımızla KOBİ’lere iş geliştirme çözümleri sunan bir platformuz.
Adanmış, hedefi olan ve büyümek isteyen KOTO üyesi KOBİ’leri KOBİpirin projesine bekliyoruz. Adanmış KOBİ patronlarının en iyiyi hak ettiğini düşünüyoruz.

 

cozum_bilesenleri

KOBİpirin bir Platformdur. Çünkü hem fiziki hem de dijital yapının içiçe olduğu entegre çalışmalar bütünüdür. Profesyonelliği, yetkinliği, referansları ve knowhow birikimiyle güçlü hizmet sağlayıcı firmalardan oluşmaktadır.
KOBİpirin bir Projedir. Çünkü KOBİ işletmesiyle belirlenen bütçe ve belirlenen zamanda, belirlenen hedeflere birlikle ulaşmayı amaçlamaktadır. Yapılan bu tanımlama da “Proje” kelimesinin tanımlamasıdır. Başvuru yapan ve projeye katılım taahhüdü veren KOTO üyesi her KOBİ’de aynı başarı performansı beklenemezken katılımcı KOBİ’lerin %10’unda ciddi başarı hikayesi hedeflenmiştir. Gizlilik sözleşmeleri ile KOBİ işletmesinin özel ve gizli bilgileri/paylaşımları korunmaktadır. KOBİpirin ile farklı farklı KOBİ hikayelerinin olduğu çok büyük bir projeden bahsediyoruz.
KOBİpirin bir “akıl teri” projesidir. KOBİpirin bir “alın teri” projesidir.

 

kobipirin_onaylanan_hizmet_saglayici_paydaslar

Hikayemizin canlı devam eden kısmında 2015 yılı için KOTO (Kocaeli Ticaret Odası) projesi yürütülmektedir.
KOTO KOBİpirin projesi ile ilgili gelişmeleri ve duyuruları, www.KOTO.org.tr  ve www.KOBİpirin.com.tr adreslerinin yanısıra Sosyal Medya ve diğer dijital platformlardan takip edebilirsiniz.
YSM ve iş ortaklarının yer aldığı büyük YSM Ailesi adına, KOBİpirin platformundaki paydaşlarımız adına projemize katılım için gösterdiğiniz ilgiliye çok teşekkür ederiz.

Menu